Fuerteventura je druhý největší z kanárskych ostrovů hned po Terefie. Pro své příznivé větrné podmínky je vyhladáván pro vodní sporty zejména kitaři, windsurfaři a surfaři. Slovo Fuerteventura je odvozené od slov Fuerte-silný, Viento-vítr. Ostrov je přibližně 100km dlouhý a 30km široký. Leží na stejné zeměpisné šířce jako například Florida nebo Mexiko a proto teploty přes zimu vyjímečně klesají pod 18C. Průměr přes zimu se udáva kolem 22C a tak tomu i bylo. Kvůli jeho vulkanickému původu nelze čekat žádnou zelenou krajinu. Ostrov je na vegetaci poměrně chudý. V přímořských městěch a resortech jsou samozřejmě pěkně upravené zahrady, křoviny a palmy, ale dále do vnitrozemí už je zeleně málo a převládají sopečné hory, vyprahlé stepi, pláně a v neposlední řadě písečné duny na severovýchodě. Právě proto má krajina jistý nádech exotiky.
Letovisko Corralejo v severní části ostrova, kde jsme byli, je ideální základna jak pro surfování tak potápění. A právě potápění mě překvapilo. Už samotná průzračnost vody při prvním surfování napovídala, že viditelnost bude víc než dobrá. Pod vodou byla vidět velká hejna sardinek, rejnoci (eagle rays) , murény, hejna barakůd, Grouper fish, a mnoho dalších. Konečně se podařilo vidět a natočit žraloka (angel shark), kterých je kolem ostrova poměrně dost, ale je težké je najít, protože leží na dně zahrabaní v písku a vyčkávají na svou kořist. Dorůstají až 2,5m, ale pro člověka nejsou nebezpeční, pokud se nedráždí. Ponory byly v rozmezí 18-25m a voda na dně měla 19-20C. Atlantský oceán kolem Fuerteventury mě opravdu hodně překvapil.
Surfování na ostrově bylo poměrně nevyzpytatelné. Jeden den vlny byly, pak pár dní nic, pak zase tak velký, že se nedalo surfovat..Předpověď na magicseaweed.com moc nevycházela a proto se jelo kolikrát naslepo a nakonec to šlo. Na spoty jsme dojíždeli autem, přičemž nejvzdálenější byl 30min jízdy píšečnou cestou podél pobřeží (video bude). Párkrát to stálo vážně za to, ať už na prkně před kamerou nebo na skále za kamerou. A právě videa a fotografie nechám hovořit za sebe. Slova jsou v tomto případě zbytečná...
Fotky videa hudba text: 70%
Try to get on line up. Sometimes is not so easy to paddle out of the waves and leave them behind..
The part of surfing
V této části přidávám pouze fotografie týkající se surfu. Převážná většina je z oblasti El Cotillo, kam jsme dojížděli autem. Přibližně 30minut trvala cesta, když se jelo po silnici a zhruba hodina podél severozápadního pobřeží, když se objíždely všechny spoty a marně se hledaly vlny. Jednou vlny přišly i na spot Bajo del Medio, který byl 5 minut od nás. Težko přístupná cesta do moře plná ostrých kamenů, vypádlování na line up vzdálený odhadem 300-400metrů od pobřeží. Ta námaha za to stála, protože vlny byly parádní a brzy přidám sestříhané video. Video nad textem je právě ze spotu Bajo del Medio, při snaze se dostat přes padající vlny na line-up . Nebudu se vymlouvat, že jsem den předtim cvičil ramena, ale měl jsem toho po pár metrech pádlování dost:)
Fuerteventrura 2014 - surfing
hudba: Zack Hemsey - The Way (instrumental)
Pro přehrání nejprve vypnout hudbu vpravo nahoře nad úvodní fotkou a pro HD klik na Youtube a nastavit na 1080p ,)
The part of diving
Maximální hloubka 26.7m, což není extra hluboko, a proto jsme na všechny ponory měli lahve plněné nitroxem 32-34% (vyšší koncentrace kyslíku než normální lahve plněné vzduchem) a díky tomu možnost být delší dobu v těchto hloubkách. Jak jsem se zmínil v úvodu, voda měla 19-20C, což bylo tak akorát na jeden hodinový ponor, pří mé tloušťce neoprenu 4/3mm,). Pod vodou toho bylo vidět nečekaně hodně, i když jsem bohužel kvůli špatným podmínkám nestihl skálu El Veril Grande, která padá až do hloubky 40m a shromažduje se u ní veškerý podmořský život. I tak to stálo za to,)
Přidávám pár fotek z goprokamerky. Videa brzy...
The very common way by the boat how we get to the dive spot. Jumping trumpet fish is captured.
VIDEO GALERIE - ponory
processing...